Напередодні свята “Жайворонка”. КОРИСНИЙ ОБІД У ПЛЕКАЛЬНІ.

Продовжуємо зустрічати весну та святкувати свята весняного циклу.

Ось, що розповідає про ці свята сайт “Українські традиції”.

Разом із пробудженням природи від зимового сну починається цикл весняних свят, що супроводжується піснями, іграми, хороводами. До весняного календаря наші прадіди зараховували й свято Стрітення (15 лютого), яке вважалось перехідним містком від зимового до весняного обрядового циклу: це був день першої зустрічі зими з літом. Але справжній прихід весни пов’язувався з появою перших птахів: прилітаючи з вирію, вони на крилах несуть весну-літо.
Головним святом весняного циклу є Великдень (Воскресіння Господнє) – найбільше християнське свято, яке органічно поєднує язичницькі ритуали та церковні обряди, а завершується весняний обрядовий цикл Вознесінням Господнім на сороковий день після Великодня, щорічно у четвер.

У народі 22 березня, коли вшановують Сорока Святих, ще називають святом “Жайворонка”. Як вважали наші предки, цього дня із вирію повертаються сорок птахів, а найпершими – жайворонки. Птаха з давніх давен вважали вісником весни, тепла та радощі, тому в цей день господині завжди випікали булочки у формі жайворонків, намагаючись прискорити повернення перелітних птахів до рідного краю.

Існує безліч варіацій, як приготування тіста, так і технології ліплення весняних здобних пташок.

Рецепти дивимось на сайті “Коло волхвів:

Біжать діти на річки та ставки дивитися, як щука хвостом розбиває лід, якщо весна пізня. Радо зустрічають птахів з вирію, співають веснянки, а жінки печуть жайворонків, щоб частувати усіх, хто до хати зайде. Вважалося, що у цей день треба бути щедрим, як земля, пригостити навіть чужого, але до крихти все роздати і тоді щедрим буде врожай нового року. Вважалося, що у цей день треба бути щедрим, як земля, пригостити навіть чужого, але до крихти все роздати і тоді щедрим буде врожай нового року.


Розповідає інформаційний портал “Vежа”

Можна зробити на це свято і ляльку-мотанку із ниток. Дитині сподобається з нею гратися, а якщо зробити декілька, то лялька може бути і чудовою прикрасою, і маленьким подарунком друзям. Детальний опис подивіться на сайті “Майстер-класи своїми руками”

І звичайно ж, потрібно вивчити веснянку. Яке ж свято без пісень!

Пропонуємо Вам послухати українські веснянки у виконанні Ніни Матвієнко, гурту “Перелеста” та народного фольклорного гурту “Калиновий цвіт”, а невеличкі веснянки вивчити разом з дитиною.

Вийди, вийди, сонечко,
На дідове полечко,
На бабине зіллячко,
На наше подвір’ячко,
На весняні квіточки,
На маленькі діточки.
Там вони граються,
Тебе дожидаються.

Птахів закликаю
Із теплого краю:
Летіть, соловейки,
На нашу земельку!
Летіть, ластівоньки,
Пасти корівоньки

Чом ти, жайворонку, рано з вирію вилетів:
Іще по гороньках сніженьки лежали,
Іще по долинах криженьки стояли?
— Не сам же я вийшов. Бог мене послав,
З правої рученьки ключики давав
З правої рученьки літо відмикати,
З лівої рученьки зиму замикати.
Я тії сніги ніжками потопчу, Я тії криги крильцями поб’ю.
І кубелечко я собі зів’ю, І в кубелечку діток наведу.

Бажаємо Вам весело зустріти птахів та закликати весну!

До речі, в “Плекальні” ми намагаємось відроджувати та підтримувати стародавні традиції святкування свята “Жайворонка”!