Емоційний комфорт малюка в родині. ЦІКАВИНКИ ВІД ПЛЕКАЛЬНІ.

Чи можна просто граючи або малюючи з дитиною зрозуміти, що відбувається у нього всередині, про що він думає і як себе почуває? Так. Сьогодні я пропоную вашій увазі методику, яка допоможе зазирнути в емоційний світ вашого малюка.

Правильно емоційний розвиток дитини відіграє ключову роль в його загальному розвитку. Тому важливо знати, як відчуває себе дитина в сім’ї, наскільки йому емоційно комфортно у взаєминах «сім’я-дитина». Це можна з’ясувати вдома, використовуючи діагностичну методику «Баранчик в пляшці». Основною метою цієї методики є діагностика психологічного самовідчуття малюка у власній родині. Якщо вашій дитині менше 5-ти років, необхідно буде попередньо підготувати діагностичний матеріал: можна намалювати або вирізати різні за розміром і формам пляшки і різних за розміром і емоціям баранчиків (сумний, злий, радісний, переляканий і т.д.).

Ви розповідаєте казкову історію, як один баранчик потрапив в пляшку і пропонуєте вибрати яким буде баранчик і в яку він потрапив пляшку. Якщо вашій дитині більше 5-ти років – досить йому запропонувати намалювати баранчика в пляшці. Після програвання або малювання задаєте своєму малюкові пару питань:


Як почуває себе баранчик?
Як почуває себе пляшка?
Про що мріє баранчик?
Про що мріє пляшка?
Чого боїться баранчик?
Чого боїться пляшка?


Після вибору дитини і його відповідей робите висновки. Баранчик – це сама дитина, а пляшка – символ батьківської сім’ї. Якщо він веселий, нічого не боїться, йому в пляшці добре і нічого не бракує – дитина відчуває себе в сім’ї емоційно комфортно. Вас, як батьків, має насторожити, якщо дитина каже, що баранчикові сумно, самотньо – це говорить про те, що існує брак емоційного тепла. Якщо баранчикові тісно і він хоче вибратися – можливо ви занадто опікаєте свого малюка і йому це заважає бути самостійним (для підлітків остання відповідь вважається нормою, з огляду на кризу і особливості віку). Якщо пляшка розбита або надбита – можливо у дитини існують психологічні травми, пережиті в сім’ї. Якщо дитина боїться, що пляшка розіб’ється – страх втрати, підвищена тривожність.

Методика «Баранчик в пляшці» є як проективна, так і терапевтична. Тому, якщо якісь відповіді вашого малюка вас насторожили – програйте сприятливий варіант цієї історії. Це піде йому на користь, а у вас з’явиться можливість зайвий раз приділити  увагу дитині.

Психолог молодшого відділення “Крихітки” Центру розвитку дитини:

Тетяна Володимирівна Куїмова